На оперета в Шумла

Дата: ноември 07, 2024

Начало: 18:35 ч.

Място: Народно читалище „Добри Войников“

Диригент: Славил Димитров

Народно читалище „Добри Войников“ и Симфониета Шумен ще отбележат тържествено 110 години от първото оперетно представление в България с концерта „На оперета в Шумла“. На 7 ноември ((четвъртък) от 18:35 ч.  в красивата зала на Народно читалище „Добри Войников“ на сцената ще излязат солистите Дарина Горанова – сопран, Елеонора Джоджоска – сопран и Синюй Бао – тенор, които ще зарадват публиката с обичани арии от известни опери и оперети от Жорж Бизе, Джузепе Верди, Джакомо Пучини, Франц Лехар, Имре Калман, Йохан Щраус-син, Волфганг Амадеус Моцарт и Георг Фридрих Хендел. На диригентския пулт ще застане Славил Димитров. Специален гост в концерта ще бъде смесен хор „Родни звуци“ с диригент проф. Николай Андриянов. Входът е свободен.

Преди концерта в 18.00 ч. във фоайето ще бъде открита изложба посветена на музикалното дело в Шумен, подготвена от Народно читалище „Добри Войников“ и Държавен архив – Шумен.

Тържественият концерт „На оперета в Шумла“ се осъществява с финансовата подкрепа на Общински фонд „Култура“ – Шумен.

Още в средата на 19. век в Шумен зазвучава класическа музика, благодарение на унгарския емигранг Михай Шафран и българския възрожденец Добри Войников – основатели на първия български класически оркестър. Тяхното дело е поддето и от други шуменски интелектуалци, най-известни от които са тримата братя Дюгмеджиеви. Това са Коста Дюгмеджиев, завършил Кралската музикална академия в Брюксел, педагог и автор на учебници по музика; Пресиян Дюгмеджиев, завършил консерваторията в Лайпциг, основател на хоровете на Шуменската девическа прогимназия и гимназия и Велико Дюгмеджиев – оркестров диригент и най-изявеният от тримата братя. Завършвил Кралската консерватория в Дрезден с цигулка, той се връща в Шумен, за да работи като учител по пеене и музика. Освен участието му в почти всички музикални състави и събития, шуменци свързват името му с основаването на Шуменската оперетна дружба през 1914 г.  В текста на Устава ѝ, оркестърът е заложен като автономен художествен състав със собствен облик, който  работи по свой собствен правилник. Диригенти са Велико Дюгмеджиев, Димитър Тюлев и Александър Георгиев. Първата постановка на трупата е комичната оперета „Литературно дружество“ на австрийския композитор  Фриц Ренгер. Репетициите започнали през есента на 1913 г., а премиерата се състояла на 5 януари 1914 г. с голям успех. Окуражени, музикантите веднага започват работа по втора продукция – „Кармозинела“ на немския композитор Виктор Холендер. Нейната премирера е на 10 май 1914 г. под диригенството на Велико Дюгмеджиев.  Големият интерес към първите оперетни постановки  в града води до постигането на по-висока цел: създаване на първия български оперетен театър през същата година в Шумен.

Оперетната дружба прекъсва своята дейност по време на Първата световна война. Възобновена е отново през есента на 1929 г. Последната постановка на трупата е през 1943 г.